Raha

Pangad leppisid kokku ühistes maksepuhkuse reeglites (1)

Toimetas Helen Mihelson, 24. aprill 2020 12:32
RAHA Tags: RahaFoto: Tiina Kõrtsini
Eesti pangad leppisid kokku ühistes maksepuhkuse andmise reeglites nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Pangaliidu teatel on reeglite ühtlustamise eesmärk toetada Eesti majanduse ja majapidamiste võimalikult sujuvat taastumist ootamatust kriisiolukorrast. 

„Eesti pangad annavad juba eriolukorra algusest alates maksepuhkusi lihtsustatud korras, muid laenutingimusi muutmata ja reeglina teenustasuta. Oleme kaks nädalat töötanud selle nimel, et muuta tänane praktika turuüleseks standardiks,” ütles pangaliidu juhatuse esimees Erki Kilu. „Sõlmitud kokkulepe annab klientidele kindluse, et maksepuhkuste tingimused on pankades ühesugused”

Samal teemal

Pangaliidu andmeil on Eesti pangad praeguseks andnud maksepuhkusi enam kui 19 000 kliendile. Neist 70 protsenti on eraisikud, ülejäänud ettevõtted. Laenu tagasimaksed on lükatud edasi üle 1,7 miljardi euro ulatuses välja antud laenudel.

Eesti pangad leppisid omavahel kokku ühised maksepuhkuste andmise reeglid, et kohelda lühiajaliselt rahalistesse raskustesse sattunud kliente võrdselt ja aidata klientidel kriis kiiremini läbida. „Ühiseid maksepuhkuse reegleid käsitleva soovitusliku juhendi võttis sel nädalal vastu ka finantsinspektsioon. Arvestasime nende juhistega oma lõplikus kokkuleppes,” selgitas Kilu.

Kes ja kuidas saab maksepuhkust taotleda?

Maksepuhkuste kord reguleerib laenu põhiosa maksete peatamist läbi maksegraafiku muutmise. Kliendi taotluse alusel pikendatakse ka laenu tagasimaksmise tähtaega maksepuhkuse pikkuse võrra. Maksepuhkuste kokkuleppega ühinenud pankades muudetakse maksepuhkuse taotleja laenulepingul vaid maksegraafikut, muid lepingutingimusi aga mitte.

Laenulepingutele võib lisada KredExi ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu saadud riigi tagatisprogrammide garantiisid.

Maksepuhkust saab taotleda nii ettevõtete laenude, eluasemelaenude, liisingu kui ka tarbimisfinantseerimise lepingute puhul. Maksepuhkuse pikkus on eluasemelaenude puhul kuni 12 kuud, liisingu ja tarbimislaenude puhul kuni kuus kuud.

Ettevõtted või ettevõtete grupid, kel on ühes pangas krediidilimiit kokku alla viie miljoni euro, saavad laenudele põhiosa maksepuhkust kuni kuueks kuuks. Kasutusrendi lepingud ei ole kokkuleppega kaetud, kuid need saab soovi korral ümber vormistada kapitalirendiks.

Maksepuhkuste kord kehtib laenulepingutele, mis on sõlmitud enne 12. märtsi ja selle alusel saab maksepuhkust taotleda 30. juunini. Nende reeglite alusel saavad maksepuhkust taotleda kliendid, kellel polnud probleeme laenu tasumisega enne maksepuhkuste korra kohaldamist. Maksepuhkuse saamiseks tuleb pöörduda oma panga poole.

Pangad annavad kliendile nõu parima lahenduse leidmiseks. Pangaliit soovitab keerulisse olukorda sattunud inimestel pöörduda oma panga kliendihalduri või klienditeeninduse poole kindlasti enne võlgnevuste tekkimist, et leida võimalikult kiiresti lahendus probleemide ennetamiseks.

Eriolukorrast tingitud maksepuhkuse andmise ühtne kord jõustub 27.aprillil ning avalikustatakse pangaliidu kodulehel.

Maksepuhkuste kokkuleppega on võimalik ühineda lisaks pankadele ka teistel krediidiandjatel ning liisingfirmadel.

Samal teemal

18.04.2020
Swedbanki eraisikute panganduse juht: säästude olemasolu ei takista maksepuhkuse saamist
15.04.2020
Tõnis Lukas: valitsus arutab erameedia toetamise võimalusi ja neid on
13.04.2020
PÕHJALIK ANALÜÜS: kas koroonakriis rapib kinnisvarahindu?
13.04.2020
VIDEO | Kui hull seis on? Asjatundjad vaagisid Eesti majanduse olevikku ja lähitulevikku