Inimesed

Artikkel on ilmunud Nipiraamatus oktoobris 2017. 

MEISTRIL KÜLAS | Mooste sepp Roomet Allese: „Kui sa oled hea sepp, pead suutma teha korraliku matšeete ka paki grillsöega!“ 

Laura Liinat, 5. jaanuar 2020 15:42
Sepaks saamise teekond algas Roomet Allesel (26) juba väikese poisina, mil ta ihkas endale mõõka teha.Foto: Laura Strandberg
Vot on mees, kellele meeldib tegutseda! Seda eelkõige käsitsi ja võimalikult keeruliste algmaterjalidega. Kuigi uksehingede eest saab ta makstud oma arved, on Mooste sepa südameasi teha terariistu.

Väike sepp
Sepaks saamise teekond algas Roomet Allesel (26) juba väikese poisina, mil ta ihkas endale mõõka teha. Umbes 14aastasena saigi valmis tema esimene relv – nagu mees ise ütleb, siis «hirmus kole latt, puhas käia töö». Mõõga valmistamine tegi toona peavalu tema vanaemale, kes keskkütteahju katla juures toimetavat poissi palus, et see põrandat ära ei lõhuks, kui too tuhaluugist välja tõmmatud raudlatti kuvaldatoorikul haamriga toksis.

Roomet ütleb, et terariista, mida ka päriselt mõõgaks saaks kutsuda, pole ta teinud siiani. Ta aga unistab, et leiduks piisavalt hull klient, kes telliks temalt damaskuse mõõga.

Näe, mõõgamaterjal!
Just nii mõtles Roomet väikesena iga raudlatti nähes ja oli pettunud, kui need kõveraks läksid. Sepaks õppinuna sai selgeks, et materjalil tuleb vahet teha – erinevused on nii süsinik- kui ka konstruktsiooniterasel. Kihiti laotud terastega saab ka huvitavaid mustreid luua.

Tegelik selgus sellina
Pärast sepatöö ja kiviraiumise õpinguid Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolis avanes Roometil võimalus olla kaks aastat Valentin Morozovi juures sell. Nüüd, ise väljaõppinud sepana, teab ta hästi, miks sepad ei taha endale selle võtta. Nende koolitamine on ajamahukas ja kui nad ükskord ametikõlbulikud on, pistavad jooksu.

Mooste sepikoja algus
Kui mees Moostesse jõudis, olid sepikoja laeni hõivanud vanad kultuurimaja pingid. Ainsad, mis sepikoda meenutasid, olid pihid, üks pooliku varrega vasar ja alasi, mille keegi oli suutnud pooleks murda. Nüüdseks on ruum saanud uue kuue ehk valged seinad, kõvasti on sinna kogunenud ka töövahendeid.

Puhas jonn
Mooste sepa kõige suurem tabu on seotud keevitusaparaadiga. Kuigi sellega on elu lihtsam, siis mees pigem jonnib tõestamaks, et on võimalik hakkama saada ka teisiti, puhtalt heade käsitööoskustega. Nii ei keevita ta töödele detaile juurde, vaid pigem keerab ümber terasest vitsa või needib.

Sepatöö A ja O
Iga sepp teab, et kõige alus on alasi, haamer ja ääs. Ülejäänu vaid toetab tööd või muudab selle lihtsamaks ja turvalisemaks. Laisad sepad, nagu Roomet ütleb, ka keevitavad, nii ühendusi kui ka rauale otsa hoidmiseks pulki, mida pärast maha lõigata.

Samal teemal

20.01.2020
MEISTRIGA TUTTAVAKS | Ainulaadsete kaisuloomade meister Liina Noorlaid: „Praegu on trendiloomad rebased, enne seda olid öökullid!“
01.01.2020
Eestlased välismaal: turistist hotelli perenaiseks Sri Lankal
27.12.2019
Käsitöö konkurss „Pitsilised kaunitarid“ rahvahääletus on lõppenud!
12.10.2019
Briti mütsivõlur Woolly Wormhead kolis äri Brexiti pärast Eestisse