Raha

KEVADINE OSTURALLI | Millisel juhul on šoppamine õigustatud ja millal tasuks rahakotirauad kinni hoida? (8)

Annaliisa Köss, 5. aprill 2021 15:54
Mida ostupäevadelt soodsate hindadega soetama minna ja millisel juhul oma rahakoti avamata võiksid jätta?Foto: Jörgen Norkroos
Olgugi et kaubanduskeskused ja poed on kinni, kogub igakevadine osturalli tuure e-poodides. Mida siis soodsate hindadega soetama minna ja millisel juhul oma rahakoti avamata võiks jätta? Panime ritta mõned plussid ja miinused. 

Enne ostlema ruttamist küsi endalt:

 • Kas soodne on ikka tegelikult ka soodne?
 • Kas mul on seda asja vaja või sooritan ostu pigem emotsiooni ajel?
 • Mida muud saaksin selle raha eest endale lubada?

Öeldakse, et tark ei torma. Lase nendel mõtetel veidi settida ning otsusta alles siis, kas ikka tasub just täna oma rahakotirauad avada.

Miks peaks allahindluste ajal ostlema?

 • Sul on seda asja kindlasti vaja. Kui oled veendunud, et sul on nagunii vaja uus mantel, lapsele talvesaapad või autole rehvid osta, siis võid südamerahuga ostlema asuda, sest saad toote soetada tavahinnast odavamalt. 
 • Kui ost on praktiline. Kui peaksid mõne aja pärast nii või teisiti uue panni või sülearvuti soetama, tasub allahindluste ajal ringi vaadata küll. 
 • Kingituste jahile. Kuna kingitusi lähedastele on aeg-ajalt vaja nii või teisiti, saad need tõenäoliselt soodsama hinnaga. 
 • Kui šoppamine sulle meeldib, sa oled allahindlusi oodanud, kindlad ostud suisa planeerinud ja eeltööd teinud, siis on just nüüd õige aeg oma kukrut kergendada.
 • Reisi planeerides. Soodsaid pakkumisi on võimalik leida ka lennu- ja laevareisidele, nii et miks mitte just nüüd oma järgmise puhkusereisi piletid ära osta, kui nii või teisiti reisile läheksid. Pea aga meeles, et koroonaviirus ei ole kuhugi kadunud, mistõttu kaalu reisile mineku plussid ja miinused eelnevalt põhjalikult läbi. 
 • Toeta omasid. Vali võimalusel kohaliku taustaga poed ja brändid, nii toetad Eesti majandust.
 • Osta taaskasutusest. Aina enam on tekkimas võimalusi teise ringi asjade hankimiseks nii kaltsukatest, sotsiaalmeediagruppidest, kirbukatelt kui ka garaažimüükidelt. Hinnad on seal soodsad päevast olenemata ja lisaks saad kõike soetada ilma pakendita. 

Miks ei peaks allahindluste ajal ostlema?

 • Ära mine massiga kaasa! Kui sul tegelikult midagi vaja ei ole, siis ei ole ka lihtsalt niisama mõtet ostlema minna, sellepärast et teised lähevad või tooted on odavamad kui muidu. See ei ole ainuke soodusmüügipäev või kampaania aastas! Kui vajadus millegi järele peakski tekkima, osta see mõne muu allahindluse käigus, kui üht-teist tõesti vaja. 
 • Vähendad oma keskkonnajälge. Mõelda vaid, kui suur hulk pakendijäätmeid jääb sul soetamata ning kui suur teene on see keskkonnale. Loe lisaks SIIT, kuidas saad oma pere keskkonnajälge veelgi vähendada. 
 • Väldid aja- ja närvikulu. Ilmselt tead isegi, kui palju rahvast liigub poodides näiteks palgapäeva või suurte pidustuste paiku. Kui nüüd lisada sellele rahvamassile veel sooduspakkumised, teeb see kokku väga suure rahvahulga. See omakorda tähendab järjekorras seismisel suuremat aja- ja närvikulu.
 • Sa ei lange trikkide ohvriks. Sageli kasutavad kauplejad inimeste poodi meelitamiseks mitmeid trikke, näiteks on atraktiivne toode ülisoodsa hinnaga, kuid see on saadaval vaid limiteeritud koguses. Nii võib juhtuda, et kui sina õhtul poodi jõuad, on toode juba läbi müüdud, kuid kuna sa seal juba oled, ostad ehk midagi ikka. 
 • Väldid liigset kulutamist. Juhuslikult poodi sattudes ei saa sa kunagi kindel olla, et tegemist on ikka hea tehinguga. Eriti oluline on see mõne kallima eseme puhul, mille ostmisel tasuks enne veidi eeltööd teha ja toote sobivus ning kvaliteet enda jaoks selgeks mõelda. Loe lisaks SIIT, kuidas vältida emotsioonioste! 
 • Sa ei lange internetis petuskeemide ohvriks. Ka e-poodides levivad erinevad petuskeemid, mis üritavad tarbijat raha kättesaamise eesmärgil tüssata. Loe lisaks SIIT, mida e-poodidest tellimisel silmas peaksid pidama, ja SIIT, millised on erinevad piiriülesed petuskeemid ning kuidas ennast nende eest kaitsta. Siinkohal on veel väga oluline, et sa ei teeks oma internetioste avalikus WiFi võrgus. Need on ligipääsetavad kõikidele inimestele samas ruumis, kaasa arvatud kurjategijatele, kes võivad enda käsutusse saada tundlikud andmed, sh sinu isikuandmed või PIN-koodid. 
 • Sa võid pääseda viirustest. Suurt rahvamassi vältides, kui on korraga koos palju aevastavaid inimesi, kes kõik katsuvad sama ostukorvi, võid lisaks koroonaviirusele pääseda ka mitmetest teistest viirushaigustest nagu kõhugripp või tavaline nohu. 

Samal teemal

06.09.2021
HOIA RAHA KOKKU: 10 nippi, kuidas vältida emotsioonioste
16.04.2021
Internetipettused vohavad: lepingulõksud, survestamine ja fiktiivsed e-poed. Kuidas need ära tunda?
27.11.2020
AHNUS KUUBIS? Miks on musta reede allahindlused Eestis nii nirud
27.11.2020
MUSTA REEDE HULLUSED: Eestitki vallutavat USA ostupüha saadavad pankrotid ja paraad, miljardid ja kähmlused

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee