Raha

Isiklike finantside kuldreeglid: 3 rahatarkust, mis ei muutu kunagi (1)

Toimetas Annaliisa Köss, 6. jaanuar 2021 05:10
Need kõige olulisemad isiklike finantside haldamise reeglid ei muutu kunagi: teeni rohkem kui kulutad, pane oma raha tööle ja valmistu tulevikuks. Foto: Pixabay / Pexels
Sellest, kuidas me oma rahaga ümber käime, seda kulutame ja investeerime, sõltub suuresti meie elukvaliteet. Ometi õpetatakse seda vajalikku oskust veel väga vähestes koolides. Rahatarkuse õppimine võtab veidi aega, aga baasteadmised on üsna lihtsad ja ei muutu kunagi. Hakkame pihta!

Olgugi et koolis õpetatakse päris põhjalikult matemaatikat, kasvavad paljud meist täiskasvanuks, saamata seejuures ühtegi ainetundi, kuidas oma rahaga ümber käia. Seetõttu on oskused hallata edukat majapidamist, luua eelarveid ja investeerida tulevikku üsna haruldased.

Samal teemal

Enda rahaasjade haldamine tundub puhas paberitöö ja numbrite rittapanemine: sa teenid X eurot, kulutad Y eurot ja üritad hakkama saada nii, et Y on väiksem kui X. Kuid see on siiski midagi enamat – olulised on ka psühholoogia, harjumused ja väärtused, mille järgi sa elad. Teisisõnu, sinu mõtteviisil on sama suur roll kui arvutamisoskusel.

Siin on kolm baasteadmist raha kohta, mida sa lihtsalt pead teadma ja mis ei muutu kunagi:

Kuluta vähem kui teenid!

Kui sa teenid vähem kui kulutad, satud peagi laenukeerisesse, millest on väga raske välja pääseda. Kui sa teenid sama palju kui kulutad, ei ole sa kunagi valmis ettenägematuteks väljaminekuteks. Kulutades vähem kui teenid, saad raha kõrvale pannes minna rahulikuma südamega tulevikule vastu ja saada hakkama kriisidega, mis sind tabada võivad. Mida suurem on vahe sissetulekute ja kulutuste vahel, seda parem.

Planeeri ette!

Ja siin ei ole mõeldud ainult pensioni! Kui sulle pakutakse laenu, mille esimesed kuud on ilma intressideta, pead sa olema kindel, et suudad edaspidi neid tasuda. Vastasel juhul loobu pakkumisest! Loo endale hädaolukordade fond, mida saad kasutada, kui auto vajab ootamatult remonti või keegi peres on haigestunud. Sinu rahaplaan vaadaku alati kaugemale kui käesolev kuu.

Raha teeb raha

Kas tahad teada, kuidas rikkad saavad aina rikkamaks? Sest nende raha kasvab ka siis, kui sina magad. Seda muidugi eeldusel, et oled piisavalt säästnud ja säästud enda heaks tööle pannud. Hästi paigutatud raha teenib raha edasi. Pigem ei soovitata panna raha madalaintressilisele säästuhoiusele, vaid investeerida sellesse, mis toob sulle tulevikus rohkem raha. Mõnikord on see investeerimiskonto, kuid ka ettevõtluse alustamine või haridusse investeerimine on hea mõte.

Allikas: Starfish Academy blogi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee