Uudised

RAHVALOENDUS | Kui palju on Eestis mardi- ja kadrisante ning kelle püha see tegelikult on? 

Laura Liinat, 25. november 2019 18:11
Nii martidel kui ka kadridel on palju sarnaseid jooni. Mõlemad on õnne toojad, keda oodati pikisilmi.Foto: Andres Treial
Meie sanditamiskombestikuga sarnased, rahvakalendri pühadega seotud maskeeritud külaskäimised on tuntud rahvusvaheliselt ja olemas pea kõikides kultuurides, kuid Eesti sanditamiskombestik on võrreldes ümberkaudsete rahvastega märksa traditsiooniderikkam. Milline on mardi- ja kadrisantide olukord täna, kuhu nende juured ulatuvad ja kas peaksime kartma kombe väljasuremist, selgitab sanditamise kampaania „Hakkame santima“ eestvedaja Kati Taal.

Mille poolest on siis meie mardi- ja kadripäev muu maailmaga võrreldes erilised?

Eesti kadri- ja mardikombestik on seotud pühakute Katariina ja Martini surmapäevadega ainult nime ja üksikute detailide (nt Katariina ratas) poolest. Eestlaste sanditajatel on pigem side eelkristlikust kultuurist pärit hingedeaja, esivanemate mälestamise ja uue maailmakorra loomise tavadega, st pööriaja rituaalidega. Novembrikuu rahvapärased nimed – hingedekuu, kooljakuu, soomlaste marraskuu (eesti rahvapärimuses surmahaldjas Mardus) – viitavad kõik mingile teistsugusele ajale. Usuti varem ja mulle näib, et n-ö loodususku eestlased usuvad ka tänapäeval, et sel pimedal, udusel ja sombusel ajal külastavad meie esivanemate hinged meie maailma, et vaadata, kuidas meil on läinud ja kuidas me hakkama saame.  

Samal teemal

24.11.2021
TEE ISE KADRIMASK: ukse taha ilmuvad kurg, sokk ja kadrititt
09.11.2021
Need 5 tegevust toovad mardipäeval õnne majja!
01.11.2020
NOVEMBRIKUU MÄRKSÕNAD | Tee vahet spidomeetril ja (h)odomeetril, anna end mardi- või kadrisandina üles ja hakka vabatahtlikuks!
30.11.2019
Vanarahvas õpetab: andresepäeval saab talv ära otsustatud ja kallim ennustatud!