Muuda oma kodu tuleohutuks!Foto: Craig Adderley / Pexels
Toimetas Laura Karro 26. oktoober 2019 19:00
Kõigile on selge, et tuli on hea sulane aga mitte kõige parem peremees. Ta annab meile sooja, süüa ja ka valgust. Kuid samas võib ta olla hävitav kui ohjad enda kätte saab. Sellepärast on oluline kõigil, vanusest olemata, teada lihtsaid tuleohutuseeskirju ja muretseda endale koju tuleohutusvahendid.

Vastab Tuki tuleohutusekspert Madis Moor

Kuidas hoida kodu tuleohutuna?

Olles teadlikud tuleohutusest, saame peatada algelisemad tuleõnnetused, mis võivad minutitega olla laastavad ja eluohtlikud. Olgu selleks siis söögitegemisest tulenevad apsakad, elektrist tulenev tuleohutus või tugitoolis uinunud suitsetajast maha kukkunud tuleohtlik kolle. Need on ainult mõned näited. Kindlasti on talve lähenedes kõige aktuaalsem küttesüsteemid ja nende korrasolek. Paraku tuleb ikkagi paljudele inimestele üllatusena, et korstnapühkija on kohustuslik kutsuda korra iga viie aasta tagant. Muidugi peaksid kodus olema vajalikud tuleohutuspaigaldised ja kõik peaksid olema töökorras.

Kasulik on ka kogu oma perekonnaga läbi mängida, kuidas käituda tulekahju korral kodus, rääkida lastele, kuhu minna, helistada ja kuidas kasutada tulekustutusvahendeid. Tulekahju ajal tekib väga palju suitsu ning hea, kui pääsetee oleks pimesigi selge.

Ka töökohtades, riskiobjektidel tehakse iga aastaselt usinalt evakueerimisõppuseid, mis hoiavad ära ohvriterohkeid õnnetusi. Ehk võiks seda ka kodus läbi mängu regulaarselt teha?

Miks peab kodus olema vingugaasiandur?

Vingugaas on lõhnatu, värvitu, maitsetu ja seetõttu ka väga ohtlik. Vingugaasiandur on kohustuslik ruumides, kus on gaasiseade. Ahiküttega hoone puhul on vingugaasiandur rangelt soovituslik. Kuigi tänane seadusandlus seda otseselt ei nõua, on see väga vajalik tuleohutuspaigaldis meie kodus. Lisaks peab teadma, et vingugaasiandurit peab paigaldama vastavalt tootja poolt kehtestatud nõuetele. Sellisel juhul ei ole võimalik paigaldada seda valesti. Vingugaasimürgistuse tunnused võivad sarnaneda esialgu külmetushaigusele, aga palavikku ei teki. Kõigepealt tekib peavalu, iiveldus, oksendamine, pearinglus, õhupuudus, mürgistuse edenedes juba väsimus ja minestamine.

Kas tulekustuti on kodus kohustuslik ja kuidas seda kasutada?

Praeguse seadusandluse kohaselt ei ole eluhoonetes tulekustuti kohustuslik, aga kui hinnata aega kui kiiresti võib tulekahju tekkida, siis peaks igas kodu olema vähemalt üks tulekustuti. Seda kasutades võite päästa enda ja oma lähedaste elu ja päästa oma vara.

Kustuti kasutamine on iseenesest lihtne: eemalda tulekustutilt splint, seejärel sihi voolik tulekoldesse ning vajuta päästikule.

Vaata videost, kuidas nägi välja joogalaagri tuleohutuskoolitus ja kuidas kasutatakse pulberkustutit.

Video: laste joogalaagri koolitus

Millised tuleohutusvahendid peaksid kodus olemas olema ja kus neid hoida?

  • Vaht- või pulberkustuti võiks seista kohas, kust seda on võimalik alati kätte saada. Tulekahju olukorras seda otsima hakates, seate lihtsalt oma elu ohtu.
  • Kustutustekk köögi seinale. Tekk sobib näiteks pannil süttinud rasva kustutamiseks.
  • Vingugaasiandur paigalda olenevalt toote paigaldusjuhendist, kas lakke või umbes 1,5 meetri kõrgusele põrandast.
  • Suitsuandur igasse tuppa lae alla. Kindlasti ka koridori, et see annaks ohust märku enne suitsu jõudmist tubadesse.

Pea meeles, et suitsuandur on kõige odavam "elukindlustus"!