Reisimine

Vargamäe radadel: Tammsaare muuseumisse „Tõde ja õigust“ otsima (7)

Katrin Helend-Aaviku, 13. juuli 2019 00:01
KIRJANIKU LAPSEPÕLVEKODU: Algne rehielamu, kirjaniku sünnikodu, hävis tulekahjus 1945. aastal. Praegune rehielamu on ehitatud samale kohale, kus see vanasti oli.Foto: Tiina Kõrtsini
„„Seal ta ongi, see Vargamäe,“ lausus mees ja näitas käega üle soo järgmise väljamäe poole, kus lömitas rühm madalaid hooneid.“ Nii ütles Andres Krõõdale romaanis „Tõde ja õigus“. „Seal ta ongi, see Vargamäe,“ mõtleb eestlane üle saja aasta hiljem, sõites nüüd autoga mööda kruusateed üles Tammsaare muuseumi juurde.

Filmi- ja raamatu-Vargamäe ning päris Vargamäe ehk kirjaniku lapsepõlvekodu Tammsaare väljamäel, kuhu ta vanemad Peeter ja Ann Hansen kunagi Krõõda ja Andrese kombel elama tulid, on ajas juba nii põimunud, et kohati on keeruline neid üksteisest eristada. Eks põhjuseks ole see, et romaani kirjutades kasutas kirjanik prototüüpidena inimesi, kes lapsepõlves tema ümber olid. Just seetõttu on pärast hiljuti linastunud filmi vaatamist või romaani lugemist huvitav minna Järvamaale Tammsaare muuseumisse ja avastada enda jaoks need paigad ja inimesed, kes kirjanikule inspiratsiooni andsid.

Samal teemal

24.06.2020
Rabades on midagi müstilist! Suur ülevaade, kuhu minna maalilisi rabajärvi avastama