Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 2. juuli 2019 07:15
Ere päike võib kurnata sõidukijuhi silmi ja häirida selgelt nägemist, mis võib osutuda liigeldes ohtlikuks. Selleks, et säilitada teravat nägemist liikluses, võiks eelistada polariseeritud päikeseprille pruunide, hallide või roheliste klaasidega.

„Autojuhtimine nõuab meie silmadelt palju keskendumist ja tähelepanelikkust, kuna toime peab tulema nii pimestava päikesevalguse, udu, märgade teede ja teiste autotulede peegeldustega,“ selgitas Instrumentarium Eesti optometrist Merle Väljari, tuues välja, et õigete päikeseprillide valik võib vähendada silmade koormust ja aidata paremini näha rasketes sõidutingimustes. „See pole parim ainult autojuhtidele, vaid ka jalakäijatele, kes autodega teed jagavad. Kui sõidetakse palju, siis on päikeseprillid palju enamat kui lihtsalt suvine aksessuaar, kuna need aitavad kõigil osapooltel ohutumalt liigelda,“ sõnas Väljari.

Kvaliteetseid päikeseprille ei leia optometristi sõnul väga suure tõenäosusega ei bensiinijaamadest ega kiirmoepoodidest. „Neis kohtades on müügil koopiad, mis võivad esmapilgul tunduda originaalprillidele sarnased, kuid neil on üks suur puudus – nende klaasid ei taga silmadele vajalikku valguse moonutustevaba läbilaskvust ja neil ei pruugi olla UV-kiirguse kaitset, sest lihtsalt tumedam klaas silmadele kaitset ei taga,“ kirjeldas Väljari. 

Polariseeritud päikeseprillid

Intensiivse päikese korral tuleks kindlasti eelistada polariseeritud prilliklaase, eriti mägedes ja lõunamaades sõites ning peegelduvate pindade puhul ehk näiteks pärast vihma. „Polariseeritud klaasidega päikeseprillid vähendavad horisontaalseid peegeldusi ja muudavad nägemise seeläbi selgemaks ja täpsemaks, väsitades silmi vähem,“ selgitas Väljari. Mainitud päikeseprillid võivad olla erinevat värvi ja nende polariseeritust on võimalik optikakauplustes kohapeal ka kontrollida.

Teine, mõnevõrra soodsam lahendus prillikandjatele on n-ö oma prillidele peale pandav päikesekate, mis on heitlikumate ilmastikutingimuste juures väga sobilikud autojuhtidele.  Neid saab vajadusel kiiresti pimestava päikese puhul prillidele peale panna ja sama lihtsasti ka eemaldada, lisaks on sellised  päikesekatted saadaval ka polariseeritud klaasidega.

Foto: Pixabay

„Üheks päikesekaitse võimaluseks on veel päikese käes tumenevad optilised prilliklaasid, mis on samuti saadaval nii ühe- kui mitmevaatelistena ja mis tumenevad õues vastavalt UV-kiirguse intensiivsusele,“ selgitas optometrist. Teisisõnu on need prillid, mis siseruumides toimivad kui tavalised optilised prillid, kuid päikese käes kui päikeseprillid. 

Pruunid, hallid või rohelised klaasid

Lisaks võib hämaras ja udu korral kasutada pruune, vask- või merevaigukollaseid prilliklaase. „Antud toonid pakuvad loomulikku kontrastsust ning aitavad blokeerida sinist valgust. Samuti rahustavad silmi ja on sageli professionaalsete juhtide ning pilootide lemmikud,“ selgitas Väljari ning lisas, et pruunide klaasidega päikeseprille leidub paljudes erinevates stiilides.

Samuti on hallid klaasid päikeseprillide jaoks turvaline valik, kuna hall on neutraalne ja blokeerib liigset valgust ning võimaldab näha teisi värve loomulikumalt kui mõne teise prilliklaasi puhul.

Instrumentarium Eesti optometrist paneb seejuures südamele, et kuigi paljud tarbijad eelistavad päikeseprillide arvelt raha kokku hoida, siis ei tasu enda silmade kaitseks kasutada lihtsalt tumendatud klaasidega prille, sest nendel ei pruugi olla reaalset UV-kiirguse kaitset. „Tumeda klaasiga päiksekiirguse käes silma pupill suureneb ning on seega UV-kiirgusele enam avatud ehk silm saab rohkem kahjustada. Enamikes optikapoodides on võimalik lasta ka kontrollida, kas soodsalt soetatud päikeseprillidel on UV-kaitse klaasidel olemas või mitte,“ selgitas Väljari nentides, et see teadmine võimaldab vältida silmade tervise kahjustumist soovitud kaitse asemel.