Biokütus ei mõju niidukile hävitavalt.Foto: PantherMedia/Scanpix
Kodus.ee 20. mai 2019 12:25
Kevad on käes ning paljudel majaomanikel on esimene muruniitmine juba selja taga. Paljukardetud biokütus tekitab aga bensiinimootoriga niidukite omanike seas küsimusi. Kas biolisanditega kütuse kasutamisel peab olema ettevaatlik või suretatakse bensiininiidukid üldse välja? Millised on alternatiivid?

Farron Tehnika OÜ turundusjuht Mart Kelk nendib, et kaabliga elektriniidukid hakkavad vaikselt tõesti ajale jalgu jääma, kuid mitte tehnoloogia, vaid kasutusmugavuse tõttu, sest paljud kliendid ei soovi tülikat pikendusjuhtmetega töötamist. Kuigi akutoitel niidukite müük järjest tõuseb, välja need bensiinimootoritega niidukeid siiski veel ei vaheta.

„Bensiininiidukid ei kao veel kuhugi. Kuigi robotniidukid on järjest populaarsemad, ei sobi nad igasse aeda ning paljudes maakodudes ja suvilates jääb bensiininiiduk ainukeseks valikuks,“ kinnitab Aarde Veskioja Niidustuudio OÜst.

Jaanus Vahesalu sõnul praegu veel ühtegi niidukitüüpi unustuse hõlma vajumas pole, kõigil on oma kasutajarühm olemas. Ka juhtmega elektriniidukile, just oma soodsa soetushinna tõttu. „Akuniiduki puhul on sageli ostuotsuse takistuseks akude kõrge hind, kuid siinkohal tasub mõelda selliselt, et akud on reeglina ristkasutatavad ehk siis niiduki aku sobib veel ka trimmerile, puhurile, kettsaele või hekipügajale. Ning lisaks ostetakse kogu akuniiduki elueaks vajalik „kütus“ ehk aku ühe korraga ning rohkem kulutusi tegema ei pea. Samal ajal 5 liitri kaupa bensiinijaamast aastaid kütuse toomine on kokkuvõttes oluliselt kallim. Bensiinimootoriga niidukid ei kao veel niipea mitte kusagile ja juhivad müügitabelit,“ ennustab Husqvarna Eesti OÜ tegevjuht Jaanus Vahesalu.

Foto: Pixabay

Niidukit ära jäta pikalt seisma

Mart Kelk ütleb, et bensiini 98 kasutamine bensiinimootoritega niidukites ei ole muidugi halb mõte, aga hetkel turul müügil olevatest mootoritest enamik töötab ka 95E10 bensiiniga. Eelmisel aastal palju kõneainet tekitanud teema jäi aga siiski paljudele arusaamatuks.

Alates 1. maist 2018 on kohustuslik müüa vähemalt 95E5 ehk kuni 5% bioetanooli sisaldusega bensiini, ja maist 2019 juba 10% etanooli sisaldusega kütust (95E10). 98 bensiinile biolisandite kohustust ei laiene. Probleemid kõikide kütustega võivad tekkida, kui seadmed seisavad üle 30 päeva ja/või hoiustatakse ebasoodsas keskkonnas, näiteks liigniiskuse või temperatuuri suure kõikumise tingimustes.

„Kvaliteetsele niidukile ei mõju biolisandiga kütus hävitavalt, aga kütust tuleb siiski õigesti käidelda ja hoiustada. Nagu eespool öeldud, ei tasuks üle 30 päeva seda niidukis hoida või kanistrisse valmis osta,“ soovitab Mart Kelk.