Isegi kui oled öösel hästi maganud, võib päev mööduda justkui ühes paksus unepilves...Foto: Bruce Mars / Pexels
Toimetas Helen Serka-Sanchez 15. mai 2019 12:44
Isegi kui oled öösel hästi maganud, võib päev mööduda justkui ühes paksus unepilves. Mõni neist väsimuse põhjustest võib sind tõeliselt üllatada.

Sul jääb puudu sügavast unest
Magamine pole oluline ainult selleks, et väsimust peletada. Sügava une ajal toimuvad kehas mitmed olulised protsessid, mis aitavad organismil taastuda ja terve olla. Magades toodab keha kasvuhormooni, mille ülesandeks on tagada normaalne ajutöö, terved luud ja lihased, rasvade töötlemine ja ladustamine. Puudused kasvuhormooni tootmises toovad kaasa väsimuse, nõrkuse ja depressiooni sümptomid. Sügav, kaheksatunnine ööuni hoiab ära valutavad liigesed, pideva väsimuse ja aina paisuva keskkoha.

Sööd liiga palju rämpstoitu ja suhkrut
Kui tekib väsimustunne, haaratakse automaatselt millegi magusa järele. Tegelikult pole selline tegevus kuigi jätkusuutlik. Magus tõstab veresuhkru kiirelt üles ja sama kiirelt ka langetab. Selline veresuhkru kõikumine tekitabki roidumust.

Sa ei joo piisavalt vett
Vastupidiselt suhkrutarbimisele võib klaas vett anda hea energialaengu, et jaksaksid edasi toimetada. Paljud ei seosta vedelikupuudust väsimusega, kuid vesi on organismi jaoks ülioluline. Juhul kui märkad, et sinu uriin on tumekollane, siis on see märk sellest, et peaksid rohkem vett jooma.

Organismis võib end peita põletik
Mõni põletik võib jääda muidu märkamatuks, kuid tekitab siiski väsimust. Jälgi, et sinu suus ei oleks igemepõletikku või pidevalt kinnine nina poleks märk põskkoopapõletikust. Viiruslike infektsioonide ärahoidmiseks pese käsi ja pea kinni tervislikust elustiilist.

Liigud vähe
Aktiivselt liikudes paned vereringe kiiremini tööle, mille kaudu jõuavad toitained rakkudesse. Alustades päeva näiteks kiirema kõnniga, annad kehale märku, et organism peab aktiivselt tegutsema. Seejärel kaob ka väsimus ning suudad rohkem teha.

Allikas: Huffington Post