Maa päeva tähistamine sai alguse 1970. aastal.Foto: Pixabay
Toimetas Aare Kartau 22. aprill 2019 11:03
22. aprillil tähistatakse rahvusvahelist Maa päeva. Microsoft mõtestab selle päeva kontekstis uuringut „Kuidas võimaldab tehisintellekti kasutamine jätkusuutliku tuleviku?“. Koostöös Pricewaterhouse Coopers UK-ga uuriti tehisintellekti ja planeedi keskkondliku jätkusuutlikkuse tagamisel nelja suurt valdkonda: põllumajandus, vesi, energia ja transport. Uuringu tulemusel selgus, et tehisintellekti kaasamisel on tohutu potentsiaal saavutada majanduskasv ilma süsinikdioksiidi heite suurendamiseta.

Raportist selgus, et tehisintellekti kaasamine vaid mõnda majandussektorisse võib tõsta sisemajanduse kogutoodangut (SKT) 4,4% ja samal ajal vähendada globaalset kasvuhoonegaaside heidet 4%. See on umbkaudu 2,4 gigatonni CO2-te, mis on võrreldav 2030. aastal Austraalia, Kanada ja Jaapani poolt ühise emiteeritud süsihappegaasi koguse nullimisega.

Mahukas raport on esimene samm pikemas uurimisretkes, mille eesmärk on avastada, kuidas tehisintellekt aitab kaasa meie planeedi jätkusuutlikkusele. Microsofti ambitsioon on olla mitte ainult akadeemiline uurija, vaid ka praktiline suunanäitaja. Ettevõtte eesmärk on globaalne progress kliimamuutuste ja looduse kontekstis.

Microsoft on organisatsioonina alates 2009. aastast võtnud kasutusele erinevaid meetmeid planeedi Maa jätkusuutliku eluviisi edendamiseks. Uue suunana hakkab Microsoft ehitama jätkusuutlikke kampuseid ja serverihoidlaid. Wahingtoni Redmonti rajatakse kampus, kus 17 hoone kogupindala ulatub üle 200 000 ruutmeetri. Hooned planeeritakse töötama ilma fossiilse kütuseta ja kogu linnak on hakkab toimima süsinikuvaba elektri põhjal. Uue veebipõhise rakenduse abil vähendatakse majade materjalide tootmisel süsinikku elektris vähemalt 15 protsenti.

Ettevõtte andmejaamad jätkavad jätkusuutliku energia kasutamisega – 2030 aasta eesmärk on kasutada taastuvat energiat – pikem perspektiiv on minna sajaprotsendiliselt üle taastuvale energiale.