Tehnika

Lyoni lennujaamas pargivad autosid nutikad robotid 

Toimetas Aare Kartau, 22. märts 2019 07:15
Robot nimega Stan Lyon-Saint Exupery lennujaamas autot parkimas.Foto: Reuters/Scanpix
Stanley Roboticsi ja Lyoni lennujaama koostöös on käivitatud pilootprojekt, mille raames on parklasse toimetama lastud robotid. Inimesed enam ise oma autot parkida ei saa, selle töö teevad nende eest ära märksa efektiivsemalt mõtlevad masinad.

Prantsusmaal Lyon-Saint-Exupéry lennujaamas, mis on üks vilkama liiklusega maandumispaiku sealkandis, võeti 14. märtsil kasutusele robotid, mis autosid pargivad. Mõtlevate masinate abil saab parklaruutmeetreid lausa 50% säästlikumalt kasutada.

Lennureisija jaoks on asi väga lihtne. Tuleb vaid autoga parklaväravas asuvasse garaaži sõita ja edasise eest hoolitseb automaatika. Süsteem tuvastab sõiduki ja kutsub kohale robotveoki, mis tõstab auto platvormile ning toimetab turvaliselt parkimiskohta. Ja õigel ajal ootab sõiduk omanikku taas garaažis.

Parklapinna kasutamise efektiivsus tuleneb esmalt sellest, et robotid suudavad autosid parkida märksa täpsemalt kui inimesed.

Lisaks aga paigutatakse parkivad sõidukid nelja ritta nii, et keskmised read on põhimõtteliselt kinni pargitud. Kuna süsteem teab täpselt, millal mingi sõiduki taas omanikuni peab toimetama, saab sel viisil üsna nutikalt ruutmeetreid ära kasutada.

Nutikate parklarobotite kohta loe edasi Acceleristast.

Foto: Accelerista

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee