Tehnika

TULEVIKUTELEFONI POOLE! Tartu Ülikoolis valmis grafeenipõhise sensori prototüüp (5)

Toimetas Aare Kartau, 27. veebruar 2019 10:50
Foto: Randel Kreitsberg
Tartu Ülikooli füüsikud on viimased viis aastat töötanud grafeenipõhise sensori kallal. Mobiiltelefonile lisatav sensor seiraks aktiivselt ümbritsevas õhus leiduvaid mürgiseid aineid ja teeks selle kandjale ettepanekuid valida ohutum teekond. Esimene prototüüp on nüüd valmis ja seda tutvustatakse mobiiltelefonide tootjatele Barcelonas toimuval MWC mobiilimessil.

„Kui enne saime vaid laboris katseid teha, siis nüüd on meil võimalik tehnoloogiat läbi proovida tegelikus keskkonnas – õues. Minna on veel pikk tee ja nagu teada, kasvab investeeringute vajadus tipu pool samuti päris palju,“ selgitas Tartu Ülikooli vanemteadur Raivo Jaaniso seadme arendajate järgmisi samme.

Tartu Ülikooli teadlaste väljatöötatud sensor erineb teistest turul olevatest oma tundlikkuse poolest. See töötab edukalt ka välitingimustes, kus mürgiste ainete kontsentratsioon on väike, hoiatades kandjat näiteks sõidukite heitgaaside eest. „See töötab umbes samamoodi nagu inimese nina,“ ütles Jaaniso.

25.–28. veebruarini Barcelonas toimuv World Mobile Congress on maailma suurim tulevikutehnoloogiat tutvustav mess. Grafeeniprojekti teadlaste eesmärk on sõlmida kohapeal sidemeid mobiiltelefonide tootjatega ja seejärel jätkata arendustööd. „Järgmine eesmärk on teha uus prototüüp, milles kõik oleks tunduvalt väiksem ja millest valmis tooteni oleks veel vaid viimane samm,“ täpsustas Jaaniso. Muu hulgas tuleb veel põhjalikult katsetada pikaajalist stabiilsust. Jaaniso sõnul võiks katseprojekti käigus proovida seadet igapäevases kasutuses mõnikümmend inimest.

Tartu Ülikooli teadlased töötavad grafeenipõhist sensorit välja üleeuroopalise teaduspartnerlusprojekti „Graphene Flagship“ raames. Miljardi euro suuruse eelarvega projekti eesmärk on arendada grafeenil põhinevaid tehnoloogilisi tulevikulahendusi ja selles osalevad 23 riigi teadlased. Peale eestlaste sensori töötatakse ka näiteks puutetundlike ekraanide, superakude, nutiriietuse ja 5G-internetiga seotud riistvara arenduse kallal.