Tehnika

Eesti päikesepaneelid varustavad Birmas peagi elektriga terveid külasid (10)

Toimetas Aare Kartau, 26. veebruar 2019 14:55
Foto: AP/Scanpix
Eesti humanitaarabi organisatsioon MTÜ Mondo tegeleb järgneva pooleteise aasta jooksul koostöös teise Eesti ettevõttega – MasterPro OÜ-ga, päikeseenergia lahenduste loomisega Birma/Myanmari maapiirkondades, selgub MTÜ Mondo pressiteatest.

Ligipääs tavapärastele energiaallikatele on Birmas/Myanmaris endiselt piiratud, seda ennekõike just maapiirkondades, külades ning vähemusrahvuste aladel. Samas on seoses majanduskasvuga nõudlus elektrienergia järele olulisel määral tõusnud, mis on piiratud võimsusega elektrisüsteemi veelgi suurema surve alla pannud. Reaalsuses tähendab see igapäevaseid elektrikatkestusi suurlinnadest kuni väikeküladeni, kuhu elekter on veetud.

Projekti põhieesmärk on leevendada elektrienergia kättesaadavust Myanmari maapiirkondades, pakkudes Eestis välja arendatud keskkonnasäästlike ja taskukohaseid päikeseenergial töötavaid lahendusi. Projekt keskendub kahele erinevale sihtgrupile – kodukasutajad piirkondades, kus senini ligipääs elektrile puudus ning väikeettevõtjad, aga ka avalikke teenuseid pakkuvad asutused, kelle jaoks tuuakse turule suurema võimsusega päikeseenergial töötav universaalne lahendus.

MasterPro OÜ on koos oma partneritega tegelenud Eestis päikeseenergial põhinevate, nii võrguga ühendatud kui ühendamata elektritarbimise võimaluste loomisega viimased 5 aastat. „Meil on hea meel viia enda arendatud lahendusi piirkondadesse, kus need avavad kohalikele elanikele täiesti uusi võimalusi. Lapsed saavad õppida kvaliteetse ja silmi säästva valgustusega, väike- ja mikroettevõtted saavad aga oma toodete ja teenuste efektiivsemaks pakkumiseks kasutada uusi keskkonnasäästlikke tehnoloogiaid,“ ütles Andres Meesak MasterProst.

Samal teemal

17.09.2019
Eesti vabatahtlik Keenias: „Ma tahtsin aidata, aga alati ei saanud.“