Tarbija

Ohtlik plastik köögis ja kodus ehk Mida näitavad numbrid plastnõudel? (1)

Toimetas Laura Karro, 27. jaanuar 2021 18:40
Foto: quokkabottles / Unsplash
Kas teadsid, et mõned plastikud on mürgisemad kui teised ning on seetõttu toiduainetööstuses või mänguasjade valmistamisel keelatud. Et olla kindel, mida kasutad, jälgi plastikule kirjutatud numbreid.

Plastikult võid leida numbreid ühest seitsmeni. Parimad valikud on 2, 4 ja 5, ettevaatust nõuavad numbrid 1 ja 7, vältida võiksid numbreid 3 ja 6.

Pea meeles!

Samal teemal

Ära kuumuta plastikus toitu ning ära taaskasuta ega säilita pikalt nendes toiduaineid. Eelista plastiku puhul käsipesu nõudepesumasinale ja klaasist ning metallist toidunõusid.

#1
PET ka PETE ehk polüetüleentereftalaat
Peamiselt kodukeemia, seebipudelite, kosmeetika, aga ka pudelivee ja toiduõli pakendite tootmiseks. Pakend ei tohi sattuda kuuma kätte, sest sel moel võib eralduda toksilisi aineid pakendisse. Näiteks on mõnikord kuumas autos olnud plastpudelis vesi plastiku maitsega.

#2
HDPE ehk kõrge tihedusega polüetüleen
Toidukarpide, torustike, kilekottide ja mänguasjade tootmiseks sobilik plastik. See on naftast tehtud termoplast, mis kannatab ka kuumutamist ja plastnõude puhul korduskasutamist. Ohutu.

Foto: quokkabottles / Unsplash

#3
PVA ehk polüvinüülkloriid
PVC sisaldab ohtlikke ftalaate, mida lisatakse plastiku pehmendamiseks, aga need lekivad plastikust välja. Ilmastikukindel plastik, mida kasutatakse näiteks põrandakatetes, riietes, kottides, rannamänguasjades ja dušikardinates. Ftalaadid on kantserogeensed ja mõjuvad kahjulikult hormonaalsüsteemile. Näiteks eralduvad selle põletamisel dioksiinid, mis kahjustavad immuunsüsteemi.

#4
LPDE ehk madala tihedusega polüetüleen
Üks ohutumaid plastikuid, mille põlemisel tekkivad gaasid ja ained on sarnased märja puidu põletamisega. Seda kasutatakse nii pehmete pigistatavate tuubide, kilekottide, mahla- ja piimapakkide kui ka nööpide tegemiseks.

#5
PP ehk polüpropüleen
Sellest suhteliselt ohutust plastikust tehakse toidunõusid, pudelikorke, margariinipakendeid ja prügikaste. Sellest plastikut toidunõusid võid korduskasutada.

Foto: S'well / Unsplash

See plastik sisaldab mitmeid toksilisi aineid, ka kantserogeene, neurotoksilisi, tsütotoksilisi, verd ja hormonaalsüsteemi kahjustavaid aineid. Nn termokarpi pakendatud toitu hoia seal võimalikult vähe aega või ära kasuta üldse. Seda plastikut ei tohi korduskasutada ega põletada.

#7
PC ehk polükarbonaadid ehk muud plastikud
Kategooriasse võivad kuuluda plastikud, mis sisaldavad bisfenool-a ehk BPA sarnaseid komponente, aga ka biolagunevad plastikud (PLA). PC märgistusega plastik on tavaliselt tugev plastnõu nagu näiteks joogipudel, kontorite veeanumad, aga ka kaitseprillid, vaheseinad või kasvuhoone katted.
BPA kahjulikud mõjud on seotud viljatuse, loote ja laste arenguhäiretega. Seega vali alati joogipudel, mille põhjal kirjas BPA free ehk BPA vaba!

Allikas: Zooloogiablogi.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee