Tehnika

Karm nimekiri: vaid kolm „puldiautot“ suudavad varastele vastu panna 

Toimetas Aare Kartau, 31. jaanuar 2019 07:15
Foto: AFP/Scanpix
Saksamaa Autoliit testis aastatel 2007-2018 toodetud 237 võtmevabalt avanevat autot ja tuvastas, et signaalivõimendit kasutades on neist enamus ärandatavad. Vaid kolm mudelit ei ole puldi kaudu haavatavad.

Saksamaa Autoliit ADAC on aastast-aastasse juhtinud tähelepanu asjaolule, et moodsad võtmeta uksi avavad autod on varastele kerge saak. Kulub maksimaalselt paarkümmend sekundit, et auto omanikku vahetaks.

Ehkki 2019. aastast on autotootjatel kohustus leida probleemile lahendus, ei aita see neid/meid, kel uus auto sinisilmselt parklas seisab. Vargasõbralike sõidukite nimekirjast leiab hulga Eestiski populaarseid mudeleid.

Vaid kolm on vargakindlad

Seitsmest omakorda neli olid sellised, mis kas avasid uksed, aga ei käivitunud või käivitusid, aga ei avanud uksi. Seega 237st mudelist vaid 3 on sellised, mille kallal vargad peavad katsetama muid meetodeid kui lihtne signaali „pikendamine“.

Kõik kolm vargakindlat mudelit on tootnud Jaguar Land Rover: hästi kaitstud on Jaguari elektriauto I-Pace ning luksusmaasturid Range Rover ja Discovery. Brittide muud mudelid on siiski kas pooleldi või päriselt haavatavad.

Ent nii Audi, BMW, Mercedes, Tesla jt. ei ole siiani suutnud võtmevaba varastamise müsteeriumit lahendada ning kõik nende uudismudelid saavad ADACilt hindeks „istu, kaks!“.

Statistika on kole: Euroopas varastatakse üle kolmandiku autodest elektroonilise sissemurdmise teel ning saadetakse konteineritega uutele omanikele.