Tehnika

Miks peab talvel auto korralikult puhtaks tegema? (3)

Toimetas Aare Kartau, 22. jaanuar 2019 07:15
Foto: Pixabay
Talvel näeb liikluses hulgaliselt autojuhte, kelle arvates on lumi hooajaline kaunistus, mis tuleb auto peal hoida. Nad ilmselt ei aimagi, et on kaasliiklejatele ohuks. Miks peab iga kord enne sõitma minekut lumise auto puhtaks tegema?

Eriti tipptunnil näeb teedel hulgakaupa liikumas autosid, millel tilluke “laskeava” esiklaasile ja küljeakendele sisse lükatud ning peas uljas lumemüts, mis iga liigutuse peale end siia-sinna laiali poetab.

Eks mõneti võib seda ju üritada mõista – auto puhastamine on tülikas, kiire on ka… ja kui auto soojaks saab, sulavad aknad ju ise puhtaks. Paraku see aga nii ei ole. Auto on vaja lumest puhtaks lükata enne igat sõitu. Miks küll!?

Mäng nimega Tankijuht

Aga kui silmade kõrgusele klaasi peale jää või lume sisse on kratsitud ainult üks pisike ava, on nägemisväli piiratud ja näha saab vaid otse ette. Eksperimendi korras võib seda nalja teha turvatud ja suletud alal, sellisel juhul on mängu nimeks “tankijuht”.

Teate, kuidas see mäng päris liikluses lõpeb? Just – kehvemal juhul pauguga ja sireenidega. Paremal juhul võtab politsei teid rajalt maha ja teeb hoiatuse. Kui numbrimärk või tuled on puhastamata, saab trahvi ka. Muul juhul sõltub, kui ohtlik mäng oli. Tänage õnne, et on, keda ellujäämise puhul õnnitleda.

Lendlumi

Jätad auto lumest puhastamata, annad lumele piltlikult öeldes lennuloa. Eriti temperatuuride vaheldudes on oht, et lumemüts võtab sõidu ajal õhu alla ja hoo sisse ja lendab, kuhu juhtub. Ei ole lendluudpall, on lendlumi ja sealjuures päris ohtlik selline.

Enamasti lendab näkku. Õnneks on klaas vahel, aga sellest on vähe kasu, sest paks lumemütakas esiklaasil varjab vaatevälja mitmeks kriitilise tähtsusega sekundiks. Ja pauk käib taas kiiremini kui oodata oskad.

Kui pauku ei käi, oled õnnesärgis sündinud. Ent uued mured on ukse taga, või õigemini, akna taga. Kapotilt puhastamata jäänud ja tuulega esiklaasile lendav lumi jahutab klaasi kiiresti maha, kõik jäätub ja hangub. Ka kojamehed, mis mõneks ajaks töölepingu lõpetavad. Jube ebamugav. Ja ebaturvaline. Ning krobeline jää rikub suhteliselt kiiresti klaasipuhastajate kummiriba.

Milliseid probleeme võib lumest puhastamata auto veel põhjustada, seda loe edasi Acceleristast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee