Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Vidrik Võsoberg 8. oktoober 2018 09:27
Soomes läbi viidud uuring andis üllatava tulemuse: paljud prillikandjad ei peaks sügispimeduses üldse autot juhtima, sest nende nägemine on hämaras kehvem. Suur osa vastanutest ütles, et õhtul sõitmine on väljakutse, sest silmad on selleks ajaks väsinud.

Soome liikluseksperdid soovitavad autojuhtidel enne rooli istumist hinnata oma enesetunnet ja meeleolu, et tagada turvaline liiklemine. Prillikandjad peaksid erilist tähelepanu pöörama pilgu värskusele – väsinud silmadega auto juhtimine on ohutegur.

Instru optiikka OY algatusel korraldatud uuring, milles osales rohkem kui 1000 prillikandjat, andis ausa vastuse küsimusele, miks osa prille kandvatest autojuhtidest sügisel ja talvel üldse autoga sõitmisest loobuvad – paljud prillikandjad näevad hämaras kehvemini kui päevavalges ning tunnevad end pimedal ajal ebaturvaliselt.

Hilissügis on kehv aeg

Soome prille kandvate autojuhtide hinnangul ongi kõige raskemad liiklusolud hilissügisel, kui on pidevalt pime ja teed libedad.

Ega talv kergem ole, sest tuiskav lumi ja ühtlaselt valge ümbrus panevad samuti nägemise proovile. Koguni 8 protsenti vastajaist väldib talvel autosõitu just kehva nähtavuse pärast.

Vaid kümnendik vastajaist teadis, mida tähendab kontrastide eristamine. See tähendab silma võimet eristada värve.

Hämaras nägemine moodustub kontrastide eristamise võimest ja võimest kohanduda valgusolude muutumisega ning mõjutab oluliselt seda, kui hästi inimene näeb hämaras sõita. Hämaras nägemise võime väheneb vanuse lisandudes.

Mida uuringust veel nägemise kohta selgus, loe edasi Acceleristast.