Tehnika

TÄHTPÄEV: täna 34 aastat tagasi tuli müügile esimene Apple’i arvuti (1)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 24. jaanuar 2018 13:46
128K Macintosh Foto: Reuters/Scanpix
24. jaanuar 1984 oli ajalooline päev, sest siis tuli müügile esimene laiema populaarsuse saavutanud lauaarvuti – Apple’i Macintosh 128K.

34 aastat tagasi tänasel päeval poodidesse jõudnud 128-kilobaidise mäluga Mac (see lühendnimi tuli küll hiljem) oli esimene edukas laiatarbearvuti, millel oli hiir ja graafiline kasutajaliides. Wikipedia kirjutab esimese „õuna“ kohta järgnevat:

„Idee tavakasutajale mõeldud personaalarvutist tekkis 1970-ndate lõpus. 1979. aastal asutati Apple'is selle arendusmeeskond. Inglise keeles tähendab sõna apple õuna, aga töörühma juhi Jef Raskini lemmikõunasort oli McIntosh. Selle järgi sai personaalarvuti ka oma nime. See nimi oli kõlaliselt väga sarnane helitehnikatootja McIntosh Laboratory nimega, sellepärast pidi Apple'i juht Steve Jobs sellelt ostma nime kasutamise õiguse.

Esimesel turustatud mudelil oli hulk puudusi. Tal oli vähe mälu isegi teiste sama aja arvutitega võrreldes, ainult 128 kB, ja seda polnud lihtne laiendada. Kõvaketast polnud ja seda ei saanud ka kergesti lisada. 1985. aasta oktoobris suurendas Apple Maci mälu 512 kB-ni ja pakkus ka ülejäänud arvutite mälu suurendamist.

10. jaanuaril 1986 tuli müügile Macintosh Plus, millel oli 1 MB RAM ja seda sai kergesti laiendada 4 MB-ni, ning SCSI paralleelliides, mis võimaldas kuni 7 lisaseadet, mille hulgas võisid olla näiteks kõvaketas ja skanner. Flopiketta mahtu oli suurendatud 800 kB-ni. Macintosh Plus oli suure müügieduga ja seda toodeti muutmata kujul kuni 15. oktoobrini 1990 ehk 4 aastat ja 10 kuud.

Esimene mudel saavutas suure populaarsuse ja turuosa, kuid kaotas selle 1990-ndatel, kui arvutiturul hakkas domineerima Microsoft.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee