Greete Kõrvits 8. juuli 2017 04:00
Kui sina siiras vaimustuses mõnd laualampi või seinakella kiidad, võib see Prantsusmaal pererahva kõrvus kõlada, nagu tahaksid varsti vargile tulla. Sestap tasuks enne reisi end kohalike kommetega kurssi viia, soovitavad chicagonow.com ja pocketcultures.com.

USA lõunaosariikides, kus on soe, ei pea jalanõusid väljast tulles ära võtma. Põhja pool, kus võib olla lumine või porine nagu meilgi, on see kombeks küll. Kui sa pole kindel, kuidas pererahvas käitub, võta pigem kingad jalast – kui nemad ka seda ei tee, hindavad nad vähemalt sinu viisakust!

Prantslaste juures kingi jalast ei võeta, tšehhide kodus aga kindlasti – muidu jätad mulje, et põrand on sinu jaoks liiga must, et sokkis käia.

Kui oled naisterahvas, kes reisib oma meessoost kaaslasega mõnes pisut traditsioonikesksemas piirkonnas (nt Araabia kultuuri maad ja India), arvesta sellega, et automaatselt kiputakse asju ajama ja kõnelema ikkagi mehega. Samuti võib tekkida segadusmoment, kui te pole abielus ja hakkate seda selgitama. Pigem mängige juba abielupaari.

Kui sa sisened kellegi koju Costa Ricas, siis ütle vastuvõtjale viisakalt: Con permiso ("Teie lahkel loal"). Kindlasti võta kaasa kingitus! Kui sa üürid kellegi kodu, siis jäta kingitus pererahvale kenasti pakituna nähtavale kohale. Nad on väga sõbralik rahvas, kuid võõrustamist näevad nad vastutulekuna külalisele, mistõttu on kingitused ja viisakusväljendid igati oodatud.

Prantsusmaal ei sobi võõras kodus ringi vahtida ja ahhetada, kui ilus üks või teine asi on. Kui kodu omanik kutsub midagi vaatama, siis küll, aga muidu jääb mulje, justkui tahaksid vargile tulla. Ka ei tohi ühtegi dekoratiiveset või nipsasjakest kätte võtta ega üles tõsta.

Kui saad Brasiilias küllakutse või elad kellegi kodus, võta kaasa lillekimp või saada see lahkele võõrustajale juba enne saabumist.

Araabia maades, Sri Lankas, Indias ja ka paljudes Aafrika riikides süüakse parema käega. Traditsiooniliselt on vasakut kätt kasutatud, ütleme nii, et "hügieenilisteks toiminguteks". Seega on vasaku käega nii toidu kui ka inimeste puudutamine ebaviisakas.

Kui Hiinas või Jaapanis head toitu sööd, matsuta ja lurista julgelt! See näitab, et sulle maitseb. Jäta taldriku põhja alati pisut alles, muidu arvab võõrustaja, et ta ei andnud sulle piisavalt süüa. Toidupulki ei torgata kunagi püsti riisi sisse – seda tehakse ainult peiedel, lahkunud hingedele toitu jättes.

Indias võib juhtuda, et lahkumise hetkel antakse hoopiski sinule kingitus.

Paljudes Aasia ja Ida-Euroopa riikides on kombeks, et kui küllakutsujal on peres lapsi, siis võtab külaline ka lastele kaasa kas mingi väikese mänguasja või kommipaki. Samuti peetakse enamikus maailma piirkondades meeles ka majaperenaist – enamasti lillekimbu või väikese kingitusega. Jaapanis, muide, on kingituse kaunis pakkepaber, pael ja lehvid olulisemadki kui pakendi sisu.