Tehnika

Lilled, heinamaa, päikesepaiste - aga kuidas suvilasse internetti saada? (4)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 23. mai 2017 15:51
Foto: VIDA PRESS
Ilmad lähevad üha soojemaks ning suvi on kohe saabumas. Pool aastat talvitunud suvilad saavad kevadel ja suvel uue hingamise, kui järjest rohkem inimesi linnast maale kolib. Aga ilma internetita me paraku enam elada ei oska, isegi mitte kauges külas vanaema juures. Mida aga teha, kui metsa või randa kaabliga internet ei ulatu?

Tele2 raadiovõrgu juhi Tanel Sarri sõnul saab suvilas kasutada mobiilset internetti, sest Eesti metsades on väga hea levi. "Vask- ja fiiberkaablit pole igal pool, aga mobiilne internet on ja selle kvaliteet läheb kogu aeg paremaks," ütles Sarri. Ta lisas, et Eesti operaatorite 4G võrgu katvus on üsna võrdne, ulatudes kõigi puhul üle 90%, nagu on näidanud ka tehnilise järelvalve ameti mõõtmistulemused.

Interneti allalaadimiskiirus on tema sõnul keskmiselt üle 50 megabiti sekundis ja senine kasutajakogemus kinnitab: mobiilse interneti kvaliteet on nii hea, et see on igati vääriline asendus püsiühendusele.

Kuidas aga tekitada suvilasse või maamajja lihtsalt internetti?

Taskuruuter. Kaasaskantav WiFi ruuter näeb välja nagu keskmise suurusega nutitelefon. Tegemist on miniatuurse ruuteriga, kuid kaabliühenduse asemel on ruuteris SIM-kaart. Seadmega saab luua oma privaatse internetiühenduse ja ühendada võrku korraga kuni kümme seadet alates telefonidest, süle- ja tahvelarvutitest kuni mängukonsoolide ja kaamerateni. Taskuruuteri kasutamine lihtne, sest kui ruuteri aku on laetud, tuleb vaid SIM-kaart sisestada, seade sisse lülitada ja juba mõne sekundi pärast saab internetis kasvõi mitme seadmega surfata.

Mobiilne kuumkoht. Võrreldes mobiiltelefonidega ei võimalda paljud praegused ruuterid operaatorite pakutavaid interneti tippkiirusi. Nii võib näiteks suvekodus olla mõistlikum kasutada WiFi tekitamiseks ruuteri asemel nutitelefoni.

Ruuter. Kui on plaanis suvilas tõsisemalt tööd teha, siis võib taskuruuterist ja telefoniga tekitatud internetist väheks jääda. Sel juhul tuleks kasutada ruuterit, mis tekitab poole parema levi. Ruuteri kasutamine on imelihtne, tuleb vaid sisestada SIM-kaart ja seade ühendada vooluvõrku. Kui on teada, kus tugijaam asub, siis ruuter peaks toas asetsema selle pool, võimalikult kõrgel ja akna lähedal.

Suundandtenn. Ruuterile on võimalik juurde osta väline suundantenn. Interneti kvaliteet paraneb, kui viia antenn õue akna taha.

"Eesti operaatorite võrk areneb väga kiiresti. Kui eelmisel aastal teie suvilas kõige paremat levi ei olnud, siis tasub kindlasti sel aastal uuesti proovida, sest võrk võib olla vahepeal väga palju arenenud. Selleks, et teada saada, kui hea levi on sinu asukohas, tasub julgelt ühendust võtta oma operaatoriga," rääkis Sarri. Ta lisas, et internetikiirust saab ise mõõta mobiilirakendustega Speedtest byOokla, Internet Speed Test ja Ruuter.ee.