PEA PIIRI: Kuigi telkimiskoha otsimisega võib mööda Eestit rännates öö saabudes minna kiireks, ei maksa telki püstitada suvalisele maalapile – maaomanikult peab telkimiseks luba olemas olema.Foto: Mihkel-Markus Mikk
Piret Parik 6. juuli 2014 18:00
"Luba küsimata võib telkida ainult selleks ette valmistatud ja tähistatud kohtades," ütleb RMK loodushoiuosakonna juhataja Marge Rammo. Suvalises paigas, olgu see siis metsas, mere ääres või põllul, võib seda teha ainult maaomaniku loal.

Kõige turvalisem on telkida paigas, millel on juures seda lubav märk. Sellised on RMK telkimisalad, mida on Eestis ligi 60. Infot leiab nende kohta aadressilt loodusegakoos.ee, valides rippmenüüst "kuhu minna", siis rubriigid "telkimisala" ja "telkimisvõimalus". Siis tuleb valida piirkond ja klõpsata "näita võimalusi".

Kui looduses puhkaja valib pasliku telkimispaiga väljaspool RMK telkimisala, tuleb leida ka kontakt maaomanikuga. "Maal aitab tihtipeale, kui lähedal olevast külast küsida. Seal ikka üldjuhul teatakse oma naabreid ning seda, kes on maa omanik," sõnab keskkonnaministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Pille Rõivas.

"Kui tegu on riigimetsaga, on see ka vastavalt tähistatud ning siis tuleb küsida luba kohalikust metskonnast."

Erametsadesse on mõnikord pandud kohaliku metsaühistu või metsaomaniku kontakttahvel. Kui on soov sinna telkima jääda, tuleb Rõivase sõnul helistada sellel kirjas oleval telefoninumbril. "Maaomanik teab ka öelda, kas see on kaitsealune maa või mitte. Kaitsealal on üldjuhul telkimine ette valmistamata ja tähistamata kohas keelatud, kuid see võib ka täiesti keelatud olla."

Et telkimise tingimused kaitsealadel sätestatakse konkreetse ala kaitse-eeskirjaga, siis saab täpsemat infot selle kohta RMK infopunktidest, keskkonnaameti kohalikest kontoritest ja omavalitsustest.

Samal teemal

Kommentaarid  (4)

to Tösi ja Jalamees 8. juuli 2014 14:52
Jobudele Tösi (töest oled sa kaugel ..) ja Jalamees (ja et sa selliseks ka jääks..)
Maade, kuhu te telkima pressite, sees on alati talu kellele töenäöliselt see maa kuulub nii et 1+1 minge taluöuele ja sealt leiate peremehe ja siis tehke oma suu lahti, jne... Kas köik on selge? Ja mis puutub omandirehvormi nii selle käigus saadi muuseas, kui see nüüd hirmus suure üllarina ei tule, tagasi oma esivanemate maad (olete ju kuulnud nöukogude vöimust ja maa riigistamisest, jne) "Tösi" vöiks piibli asemel ajalooraamatu lahti lüüa vöi isegi lugeda minupoolest mölemaid, halleluuja!
Janec Jaaniste 7. juuli 2014 22:55
Oleme aastaid igal pool telkides suvitamas käinud ning parimad lahendused on Sakandinaavias, kus kehtib ´iga mehe õigus` , mis sisuliselt tähendab õigust ööbida ükskõik kelle maal, aga seda mitte lähemal kui 150m eluhoonele. Igameheõigus kehtib Taanis, Rootsis, Noorras ja `´Soomes` (mida ida poole seda hullem). Mõningatel andmetel kehtib isegi Suur-Britannias(igavene Mustalaste teema). Ka Eestis olen maaomanikega saanud alati leppele, mis säästab ja aitab mõlemat
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS