Kui elekter kaob: päästeameti suurõppusel testitakse omavalitsuste valmisolekut pikaajaliseks elektrikatkestuseks.

Foto: Aldo Luud
Uudised
10. jaanuar 2023, 11:10

Särts kaob: suurõppus tekitab elektrikatkestuse vaid paberil (23)

Järgmisel teisipäeval, 17. jaanuaril, on päästeametil plaanis korraldada üle-eestiline õppus omavalitsustele, et testida valmisolekut elektridefitsiidi tingimustest tekkida võivaks elektrikatkestuseks. Tegemist on lauaõppusega ehk päriselt elektrikatkestust ei toimu.

Suurõppusega on seotud ainult need omavalitsused, kes sellest osa soovivad võtta, et mängida läbi erinevad elektrikatkestuse korral tekkida võivad stsenaariumid. Tavainimesed päris elektrikatkestuse pärast kartma sel ajal ei pea.

Oma juhendmaterjalides on päästeamet selgitanud, et lauaõppus koosneb erinevates mõtteharjutustest ja ülesannetes, mis lahendatakse n-ö laua taga istudes, erinevaid makette ja skeeme kasutades.

Päästeameti virtuaalsel kriisiõppe platvormil läbi viidava õppuse peamine eesmärk on olla paremini valmis kriisiolukorras, eelkõige desünkroniseerimisest tingitud elektrikatkestuse puhul.

Päästeameti elanikkonnakaitse nõunik Jako Vernik selgitas, et tegemist on harjutusega kõigile kohalikele omavalitsusüksutele ja kinnitas, et õppuse toimumise ajal reaalset elektrikatkestust Eestis ei toimu. Samuti ei puuduta õppus elanikke, kogukondi ega ettevõtteid.

„Õppusel saab kohaliku omavalitsuse kriisimeeskond ette antud stsenaariumi põhjal arutada läbi teatud olukorrad, tekkida võivad probleemid ja lahenduskäigud. Vaatame, kuidas töötab tehnika, side ja kuidas kasutada paremini varustust ja töökeskkonda,“ lisas Vernik. Peale õppust teeb päästeamet kokkuvõtte, mille põhjal omavalitsusüksused saavad teha analüüsi ja leida arendusvajadused kriisiga paremini toime tulemiseks.

Päästeamet korraldab aastaringselt erinevaid õppuseid sealhulgas ettevõtete, teiste asutuste ja kohalike omavalitsustega. Nii suur õppus, kuhu on kaasatud kõik omavalitsused, viiakse läbi esmakordselt. Lauaõppuse põhimõteteks on rahuliku mõtlemise kaudu konstruktiivse arutelu tekitamine. Aruteluõppuste käigus harjutatakse eelkõige hädaolukorra lahendamist, asutuste koostööd ja meeskonna tööd ühtse juhtimise all, tehnika, side, varustuse ja töökeskkonna kasutamist, väljaõppel omandatud teooria rakendamist ning oskust avalikkust teavitada.