Raha

55% maailma virtuaalvääringu teenuse pakkujatest on registreeritud Eestis 

Mariliis Pinn, 14. jaanuar 2022 22:30
Foto: Erki Pärnaku

31. detsembri 2021 seisuga oli Eestis välja antud 381 kehtivat tegevusluba virtuaalvääringu teenuse pakkumiseks. Mitteametliku statistika järgi on Eestis registreeritud ligi 55% maailma kõikidest virtuaalvääringu teenuse pakkujatest.

„Paljud ettevõtjad toovad Eestisse tulu ja loovad innovatsiooni, kasutades seejuures ka piisavaid riskikontrollimeetmeid. Sellistele ettevõtetele on siinne keskkond virtuaalvääringu teenuse pakkumiseks igati sobiv. Suur osa on aga Eestiga endiselt vaid formaalselt seotud. Nimetatud asjaolud muudavad nende üle järelevalve keeruliseks ning kohati praktiliselt võimatuks,“ selgitas Rahapesu Andmebüroo juht Matis Mäeker. 

Samal teemal

„Riskide realiseerumist ilmestab näiteks teiste riikide rahapesu andmebüroode ja õiguskaitseorganite Eestile tehtavate välispäringute kasv ja sisu. Need päringud seonduvad aga paari aasta taguse ajaga, kus virtuaalvääringu teenuse pakkujate teenuste käive oli praegusega võrreldes kaheksa korda väiksem,“ lisas Mäeker.

Uuringu põhjal on 253 aktiivselt tegutseval Eestis välja antud tegevusloaga virtuaalvääringu teenuse pakkujal 4,8 miljonit klienti, mis on ligi 4,5 korda rohkem kui 2019. aastal. Aktiivsete teenusepakkujate käive oli kokku 20,3 miljardit eurot, millest enam kui 85% andsid 15 teenusepakkujat.

2021. aastal tunnistas Rahapesu Andmebüroo kehtetuks 329 tegevusluba. Uusi tegevuslube väljastati esimesel poolaastal 85 ning teisel poolaastal üks. 2021. aasta lõpu seisuga oli Rahapesu Andmebüroos menetluses 180 taotlust tegevusloa saamiseks või selle muutmiseks.

Allikas: Rahapesu Andmebüroo

Samal teemal

05.11.2021
Miks piirab tuntud krüptoplatvorm just eestlaste võimalust investeerida?
28.09.2021
Kaheksa krüptoettevõtet lähevad riigi vastu kohtusse