Foto: Pexels
Rahatarkus Õhtuleht 5. november 2021 14:52

Tarbimiskorv kallines oktoobris aastaga 7 protsendi võrra. Nii kiiret hinnatõusu nägime viimati 13 aastat tagasi. Hinnatõus oleks ilma elektri võrguteenuse hinna alandamiseta olnud veelgi kiirem ehk 7,4 protsenti.

Hinnatõusu hoogustumine oli ootuspärane ja tulenes mootorikütuste kallinemisest. Lähikuudel võib hinnatõus mõnevõrra veelgi kiireneda, kuna kõigi energiakandjate kallinemine ei ole veel hinnaindeksisse jõudnud. Aasta kokkuvõttes peaksid hinnad tõusma umbes 4 protsendi võrra, kuna aasta esimesel poolel oli inflatsioon aeglasem. Hinnatõus peaks rahunema järgmise aasta kevadel. 2022. aastal ulatub hinnatõus Swedbanki hinnangul 3,6 protsendini. Hinnatõus aeglustub energia odavnemise tõttu. Samas toit ja üür kallinevad rohkem kui sel aastal.

Energia kallinemine kergitab hindu

Pool 7-protsendilisest hinnatõusust tuli energia kallinemisest. Elektri hind tõusis aastaga 40 protsendi võrra. Elektri börsihind oli oktoobris endiselt kõrge, aga madalam kui septembris, kuna ilm on elektri tootmiseks soodsamaks muutunud. Teiste energiakandjate kiire hinnatõus on endaga kaasa viinud ka nafta. Nafta hind kerkis oktoobris üle 80 USD piiri. Mootorikütuste hind Eesti tanklates tõusis aastaga kolmandiku võrra. Swedbanki hinnangul püsivad energiahinnad kõrged kevadeni, kuna nõudlus energia järele on tugev, samal ajal kui selle pakkumine on piiratud.

Kallim energia tõstab hindu rohkem, kui peaks. Kuigi energia osakaal erinevate kaupade ja teenuste tootmiskuludes on üldiselt tagasihoidlik, hinnatõus kiireneb, kuna nõudlus erinevate kaupade ja teenuste järele on majanduses tugev ja mitmetest kaupadest on poodides puudus. Tarbijate hinnakasvu ootused on oluliselt tõusnud.

Sissetulekute tõus on hinnatõusuga seni sammu pidanud

Keskmine palk ja pension on tänavu tõusnud vähemalt samapalju kui hinnad. Swedbanki klientide netopalk oli kolmandas kvartalis aastatagusest 6,5 protsendi võrra suurem. Keskmine pension tõusis teises kvartalis 6,1 protsendi võrra.

Kiire hinnatõus ei ole tarbijaid heidutanud. Perede hinnang oma rahanduslikule olukorrale püsib rekordkõrge. Tarbimine kasvab kiiresti. Jaemüügi maht kerkis septembris tervelt 17 protsendi võrra. Kolme suurema panga riigisiseste kaardimaksete käive oli septembris kolmveerandi võrra ja oktoobris umbes poole võrra suurem kui aasta varem. Viiruse levik, uued piirangud ja pensionisäästude kulutamise mõju vähenemine aga aeglustavad tarbimise kasvu järgmistel kuudel.