Tööelu

Artikkel ilmus ajakirja Nipiraamat  2021. aasta oktoobrinumbris

Hea elu disainer ja karjäärinõustaja Tiina Saar-Veelmaa õpetab, kuidas teha kannapööret! 

Laura Karro, 9. oktoober 2021 09:30
Tiina Saar-Veelmaa: „Tänapäeva karjäärinõustajad ei ole võimelised ütlema, mida tegema pead, sest uusi ametikohti sünnib kogu aeg juurde. Uue kutsumuse võib leida näiteks siis, kui hakkad kasutama oma andeid.“Foto: Stanislav Moshkov

Tiina Saar-Veelmaa on karjäärinõustamisega tegelenud juba pea 20 aastat, nõustanud nii tippjuhte kui ka noori. Tänu temale on paljud inimesed oma elule otsa vaadanud ja õnnelikult tööredelil järgmise sammu astunud. Seega mida teha, kui tööl käimine tõesti enam ei istu, aga ära minna ka ei julge, samas vasardab kuklas mõte, et äkki ikka teeksin seda „oma asja“?

Tiina julgustab tegema elus kannapöördeid. „Lugesin hiljuti raamatut «Radical help“, kus räägitakse 11 karjäärist elu jooksul. Tänapäeva karjäärinõustajad ei ole võimelised ütlema, mida tegema pead, sest uusi ametikohti sünnib kogu aeg juurde. Uue kutsumuse võib leida näiteks siis, kui hakkad kasutama oma andeid. On mõistetav, et inimesed tahavad olla vabad ja realiseerida oma kutsumust.

Tiina: „uute asjade õppimine muudab mind uudishimulikuks, aga ka alandlikuks, eriti kui õpid midagi, millest pole varem aimu olnud, nagu DJ-ks.“

Foto: Erakogu

Samal teemal

Meie enda meel hakkab nägema takistusi ja kahtlema ning siis otsima argumente, miks seda mitte teha. Kusjuures lähedased inimesed ei olegi kõige paremad, kellega nõu pidada, sest nad suurendavad meie kahtlusi. Kui inimesel on õhkõrn unistus, tuleb sellega ringi käia hellalt. Algul peab andma hästi palju ruumi unistamisele, eriti visualiseerimisele, milline see elu siis välja näeb, kui olen selle ellu viinud. Me peame kõigepealt pikalt toitma ja väetama seda unistust.

Kui elu tuleks üles ehitada oma tugevustele, oleks jube hea oma tugevusi analüüsida. Selleks kaardista ära inimesed, kellega nõu pidada, kellele minna töövarjuks ja keda paluda oma mentoriks, kes aitaks alustada praktiliste sammudega. Me vajame enda kõrvale toetavaid, inspireerivaid ja mõistvaid inimesi.»

Kogu perega Habaja mõisa viinavabrikus uisutamas ja pitsat söömas. Liisbeth kelgul (25), Martha Mia (16), Mette Mia (15) ja abikaasa Mart (57).

Foto: Erakogu


Tiina annab nõu

Kuidas kasvatada õnnelikke lapsi? Ootusi vähendades ja lapsi mõistes

«Psühholoogid näevad, et laste ja noorte depressiooni on nii palju, sest nad ei suuda toime tulla reaalsusega, mis valmistab pettumust. Nõudmised on nii kõrgeks aetud, eesmärgid pilvelõhkujate pikkused, surve vanemate, kooli ja ühiskonna poolt on metsik ja tulevik hirmuäratav. Lapsed on lõiminud end sotsiaalvõrgustikesse, kus on võimalus võrrelda end kogu maailma noorsooga! Pidev analüüs, kas ma olen piisav, teeb nende elu väga kibedaks. Mõni lööb käega, mõnel arenevad välja käitumis-, ärevus- või psüühikahäired.

Väga tore oleks, kui vanemad tooksid välja oma laste andeid, julgustaksid neid proovima ja ka ebaõnnestuma. Üks noorte vaimse tervise spetsialist leidis oma uuringus, et lapsed tajuvad, et nad ei meeldi oma vanematele. Meil, vanematel, on roll reaalselt välja kanda kõik see, mis meie lastega toimub. Vanemad ei tohi seada lastele liiga kõrgeid ootusi, vaid laskma neil olla nemad ise.

Peame olema ise eeskujuks, olema ehedad ja mitte liiga nõudlikud ka enda vastu. Tuleb väikeseid asju märgata ja neid nautida. Õnneks ei pea me olema perfektsed, vaid piisavalt head vanemad.»

Tiina: „meie lapsed on õnnelikud, kui me ise oleme eeskujuks, oleme ehedad ja mitte liiga nõudlikud ka enda vastu. Tuleb väikeseid asju märgata ja neid nautida. Õnneks ei pea me olema perfektsed, vaid piisavalt head vanemad.“

Foto: Erakogu


Milline on Tiina tavaline päev?

Mitmel rindel töötava naise ükski päev pole sarnane, aga kindel on see, et nii hommik kui ka õhtu peavad kulgema võimalusel rahulikus tempos.

Hommikul. „Mulle meeldib ärgates voodis veel suikuda ja mõelda, mida unes nägin. Mõnikord olen superema, kes kella kuuest juba lastele pannkooke küpsetab. Pingelisemal perioodil teen hommikul teerituaali. Tervisenippidest kuivharjan ennast ja võtan jääkülma dušši. Kui vähegi võimalik, naudin hõrku hommikuampsu ja jahvatan ise ubadest endale kohvi.“

Päeval. „Olen juba aastaid hullumeelse Tallinna liikluse kiuste tööle rattaga sõitnud. Klassikaline tööpäev, kui mul on koolitused või nõustamised, algab kell kümme. Aga kui ma Tartusse lähen, olen kell seitse juba bussis. Nõustamiste vahel püüan ka õues käia, et saaksin päevavalgust. Tuletan endale kogu aeg ka aeglustamist meelde.“

Õhtul. „Kella 18 ajal kohtumiste osa lõppeb. Siis juba oleneb, kas võtan turult õhtusöögi asjad, lähen pilatesesse või raamatupoodi. Kirjadele vastamiseks napsan sageli tunni või poolteist pärast perega õhtusööki.“

Enne magama minekut. „Siis mul on väike enese tühjendamise rituaal või palve, pärast seda uinun nagu beebi. Kui on pingeline aeg, näen väga värvilisi ja pööraseid unenägusid.“

Tiina Saar-Veelmaa: „Minu esimene armastus on teater. Minu armas ema, kes oli valinud näitlemise ja lavastamise ameti, mõjutas mind kindlasti selles suunas. Sellest sügisest olen üks neljateistkümnest, kes on võetud vastu rahvusvahelisse Soome kooli Actors Academie of Finland.“


Põnev töö = põnevad huvid!

Sama kirju, kui on Tiina karjääriredel, on ka tema huvialade pagas: talisuplusest luuletuste kirjutamiseni. Kes teeb, see jõuab!

Ma olen kunagi õppinud aasta jagu muusikateraapiat, aga eelmisel suvel õppisin Tarrvi Laarmanni juhendamisel DJks. Kursus päädis avaliku kontsert-reggae-peoga, kus sain päris hästi hakkama, kuigi tundsin end selle tehnoloogia keskel natuke abitult. Ostsin endale isegi DJ-puldi, mille peal vahel kodus mängin. Ka oma koolituste vahel lasen päris tihti muusikat.»

Tiina: „puhkamine toob välja parima osa minu, nii naise, ema kui sõbrana.“ 2021 aasta suvehakul Como järve ääres ja Milanos Itaalias.

Foto: Erakogu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee