Panditopsi avaüritusel sai tutvuda uue ja loodussõbralikuma viisiga.

Foto: Rene Lutterus
Toimetas Katariina Loog 21. juuli 2021 19:00

Juunis avatud Panditopsi teenusega liitus esimese kuu ajaga 45 üritusekorraldajat ja toitlustajat, kes asendasid ainuüksi esimese kuuga üle 60 000 ühekordse nõu korduvkasutatavate topside-taldrikutega. Nii hoiti mõne nädalaga ära pea tonni prügi tekkimine.

16. juunil tuvustas Eesti Pandipakend oma uut korduvkasutatavate nõude teenust paljudele Eesti ürituste korraldajatele ja toitlustajatele. Pärast teenuse tuvustamist väljastas Eesti Pandipakend esimese kahe nädala jooksul 7070 panditopsi ja nõud, mille hulgas olid nii pokaalid, erineva mahutuvusega topsid, taldrikud ku ka kausid. Järgmise kahe nädalaga esitasid üritusekorraldajad tellimuse juba kuni seitse korda suuremale kogusele ehk 54 500 loodussõbralikule nõule. 

 Juunist kuni tänaseni on Panditopsi renditeenus aidanud prügi tekkimist vähendada kümnetel üritustel nagu näiteks Sume Festival, Kuldmuna, Veini- ja siidrifestival, Kultuurifestival Võnge, TAFF:fest, Autovabaduse puiestee ja ka paljudel teistel üritustel. 

„Ühekordsete nõude ajastu avalikel üritustel on lõpuks läbi saanud. Ühelt poolt on selle taga üritusekorraldajate ja toitlustajate suur huvi korduskasutatavate nõude järele, kuid teisalt – külastajate tungiv soov loodussõbralikult tarbida. See on põhimõtteline mõtteviisi muutus ja mul on hea meel, et me saame sellele kaasa aidata,“ sõnab Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba.

Üks suurematest välisüritustest, kus on kõik ühekordsed nõud asendatud loodussõbralike alternatiividega, on kuu aega vältav Autovabaduse puiestee Tartus.

„Autovabaduse puiesteel jäi tänu pandinõude süsteemile esimesel nädalal kasutamata ligikaudu 4500 ühekordset nõud. Oleme südamest tänulikud kõikidele Autovabaduse puiestee ettevõtjatele, kes olid valmis pandinõude süsteemiga liituma ning aitasid koos külastajatega tõestada, et süsteem toimib,“ räägib Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja Marleen Viidul.

Eesti Pandipakendi korduvkasutatavad panditopsid ja -nõud peavad vastu kuni 100 kasutuskorda, mõned tooted lausa 500 korda. Rohkete kasutuskordade tõttu kaubandusliku välimuse kaotanud nõud suunab Eesti Pandipakend tagasi materjalina ringlusesse, kus nendest valmistatakse uued vastupidavad tooted.

Kõik Panditopsi korduskasutatavad nõud pestakse spetsiaalselt selleks ette nähtud tööstuslikus tunnelpesumasinas, kus kasutatakse professionaalsetele nõudepesumasinatele sobivaid pesu- ja loputusvahendeid vastavalt veetüübile. Kõik pandinõud pestakse 82-kraadise veega ja kuivatatakse seejärel 94-kraadise õhuvooluga. Puhastamisel lähtutakse ka viiruse tõkestamise juhistest, mille järgi hävineb näiteks koroonaviirus pindadelt 90 kraadi juures kahe minutiga. Pestud nõusid testitakse spetsiaalse luminomeetriga, et tagada pandinõude laitmatu puhtus.