Raha

Tellid Hiinast kuueeurose jubina, maksad käibemaksu 1,2 eurot (4)

Toimetas Triinu Laan, 17. juuni 2021 13:12
Foto: Arno Saar

1. juulist tuleb deklareerida kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvad saadetised ning lisaks kaob e-poodidest tellitud väikesaadetiste käibemaksuvabastus.

Tegemist on Euroopa Liidu käibemaksudirektiivist tuleneva muudatusega, mille Eesti võttis üle käibemaksuseadusesse. Muudatus puudutab kõiki väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvaid saadetisi. See tähendab, et deklareerida tuleb nii kõik eraisikult eraisikule tasuta ehk kingitusena saadetud pakid kui ka e-poodidest tellitud saadetised.

„Kõige lihtsamalt öeldes tuleb alates 1. juulist deklareerida kõik kolmandatest riikidest tulevad saadetised. See tähendab, et deklareerida tuleb nii e-poodidest tellitud pakid, sugulaste saadetud kingitused, kui ka välismaal reisil olles ostetud ja postiga Eestisse saadetud kaubad,“ selgitas maksu- ja tolliameti (MTA) tolliosakonna teenusejuht Kaari Lainevool.

Kõige mugavam on saadetist deklareerida elektroonselt e-MTAs, kui valida menüüst Toll - Postipaki deklaratsioon. Deklaratsiooni esitamiseks vajate kullerfirma või Eesti Posti poolt edastatud kauba saabumise teatist ja kahte viitenumbrit - eelneva dokumendi viitenumber ja transpordidokumendi number (Tracking number). Lisaks on vaja kauba väärtust tõendavat dokumenti (arve, maksekorraldus, tellimus vms). Käibemaksu arvestatakse kauba maksumuselt ja saatekuludelt ning seda saab tasuda deklareerimise keskkonnast väljumata pangalingi kaudu.  Endiselt saab deklareerimiseks kasutada ka posti- või kullerettevõtte või tolliagentuuri teenust.

 „Oleme teinud uuendusi e-MTA iseteeninduskeskkonnas asuvas Postipaki deklareerimise rakenduses, et deklaratsiooni esitamine oleks võimalikult lihtne ja mugav. Tuleb aga arvestada, et 1. juuli muudatused mõjutavad MTA-t ja ka posti- ja  kullerettevõtteid. Palume klientidelt kannatlikkust ja mõistvat suhtumist ning soovitame kõigil enne saadetiste tellimist külastada MTA veebilehte, et olla muudatustest teadlik,“ lisas Lainevool.

Maksuamet toob näiteks, et kui tellida AliExpressist 5 euro eest kaupu, mille saatmiskulu on 1 euro, siis tuleb saadetis deklareerida ja 6 euro pealt käibemaks 20% ehk 1,2 eurot.

 Kui teie sugulane või tuttav saadab teile kingitusena Venemaalt 20-eurose paki, mille saatmiskulu on 4 eurot, siis tuleb see deklareerida, kuid käibemaksu tasuma ei pea. Kui aga sellise paki väärtus on 50 eurot, siis tuleb lisaks deklareerimisele tasuda ka käibemaks 54 eurolt ehk 10,8 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee