Esimestel päevadel tuludeklaratsiooni esitamise meluga suudab võistelda ainult trügimine laulupeol.Foto: Robin Roots
Dannar Leitmaa 16. veebruar 2021 16:18
Pühapäeval algas tulumaksudeklaratsioonide esitamine. Esimesed kiired andsid seejärel kohe teada, et kõik läks ettearvatult ja tavapäraselt – maksu- ja tolliameti koduleht jooksis esmalt suure huvi tõttu kokku.

Õhtulehe toimetusega võttis ühendust aga lugeja Martin, kes käis tulumaksudeklaratsiooni esitamas teisipäeva ennelõunal ja teda tabas tõeline šokk! „Läksin lampi vaatama ja tuludekla töötab ideaalselt, viie mintsiga tehtud,“ ütles Martin.

Samasuguse kogemuse sai ka lugeja Viljar, kes läbis iga-aastase maksuprotseduuri igahommikuse kehakergenduse ajal tualetis. „Sisselogimine läks tõrgeteta, vaid internetipangas läks kodulaenu intresside deklaratsioonile saatmise nupu leidmisega veidi aega, aga üldiselt sai viie minutiga nii olemise kergemaks kui ka natukene raha tagasi!“ imestas Viljar.

Õhtuleht pöördus olukorras selguse saamiseks ka maksu- ja tolliameti poole, et lõpuks aru saada, mis toimub ja millal jälle taastub tavapärane olukord, et maksude deklareerimiseks peab varuma rohkelt aega ja kannatust.

„Tulude deklareerimise avasime ametlikult 15. veebruarist, aga nagu igal aastal, siis viimase testimise jaoks oli võimalik deklaratsiooni esitama tulla juba 14.02 alates kell 14. Inimesed avastasid selle kiiresti ning – samuti nagu igal aastal – sai alguse rahvusspordiüritus: kes saab tuludeklaratsiooni esitatud esimesena. 14. veebruari õhtul oli vahepeal korraga MTA veebilehel üle 25 000 inimese, kes värskendasid pidevalt veebilehte lootusega iseteeninduskeskkonda sisse saada,“ selgitas MTA füüsilise isiku tulude ja maksustamise teenuse juht Grete Urbel. „Loomulikult ei ole MTA IT-keskkonnad sellise koormuse jaoks ehitatud – ei oleks mõistlik maksumaksja raha kulutamine vaid selle jaoks, et kord aastas ei tekiks e-MTAs ummikuid. Selleks, et need inimesed, kes juba deklaratsiooni esitama oli asunud, selle ka lõpuni saaks teha, panime süsteemile peale mahupiirangu ehk piirasime nende inimeste hulka, kes korraga deklaratsiooni vaadata ja esitada said. Konkreetset seisakut, kus süsteem oleks ülekoormuse tõttu lausa päris maas olnud, ei olnud.“

Urbeli sõnul hakkas surve vähenema 15. veebruari tööpäeva lõpuks ja õhtul enam e-MTAs järjekordi polnud. Küll oli täna hommikul väikene järjekord, kuid seejärel on tuludeklaratsioonide esitamine üldjuhul käinud probleemideta.

Ta lisas, et maksudeklaratsiooni saab esitada kuni 30. aprillini, kuid mida kauem oodata, seda oodatavam tagajärg on takistusteta tuludeklaratsioonide esitamine. „Kui deklaratsioon ei vaja täiendavat kontrolli või ei tule esitada lisadokumente, siis kanname enammakstud tulumaksu tagasi umbes kahe nädala jooksul,“ ütles Urbel.

Täna, 16. veebruari keskpäevaks, on tuludeklaratsiooni esitanud 257 000 inimest.